Çerkes-Vatana Dönüş Örgütünden Basın Açıklaması

 

logo

Circassian Repatriation Organization

Canada

Tel.: 1-519-590-7817

Email: info@croworld.org

URL: www.CROWorld.org

16-02-2020

Çerkes-Vatana Dönüş Örgütünden Basın Açıklaması

Rusya Büyükelçisi Sayın Alexei Yerkhov’un 14 Şubat 2020’de yaptığı yorumları kınadı. Rusya Federasyonu’nun üst düzey diplomatı, Suriye’nin ( İdlip’teki ) Moskova destekli askeri harekatı ve Türk-Rus ilişkileri üzerine verdiği bir röportaj sırasında onsekizinci ve on dokuzuncu yüzyıldaki Rus-Çerkes savaşı hakkında bazı yanlış ve gereksiz yorumlar yaptı.

Bay Yerkhov’un yaptığı yorumlar utanç verici, yanlış ve yanıltıcıdır. Ayrıca, mülakatın konusu ile ilgisi yoktur. Biz bu tür sorumsuz, yanlış ve aşırı ifadelerin Rus-Çerkes ilişkilerini tehlikeye atabileceğine, zarar verebileceğine inanıyoruz. Ayrıca, bu ifadeler, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin’in yakın tarihte Kabardey Balkar Cumhuriyeti ile Adığey Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaretler sırasında, Ruslarla Çerkesler arasında Rusya Federasyonu şemsiyesi altında iyi ilişkiler kurmak ve geliştirmek istediklerini dile getirdiği açıklamalarla da çelişmektedir.

Bu nedenle, Bay Yerkhov’un söz konusu röportajda yaptığı yorumlar ile ilgili olarak özür dilemesi ve hatalarını tekzip ettiği bir açıklama yapması çok önemlidir. Circassian Repatriation Organization CRO, Rus-Çerkes ilişkilerinin yanlış iddialarda bulunarak değil; gerçekler üzerine bir diyalog ve nesnel işbirliği yoluyla çözülebileceğine inanmaktadır.

Saygılarımızla, Çerkes Vatana Geri Dönüş Örgütü Yönetim Kurulu CRO Yönetim Kurulu

About the Author

Admin-D

Admin-D

Related Posts

More From This Category