Adıgey’de Suriyeli Çerkeslere ücretsiz arsa verilecek

Adıgeyde Suriyeli Çerkesler için arsa . 

Adıgeyde Suriyeli Çerkeslerin ev inşa edebilmeleri için 89 hektarlık alan ayrıldı.

Geri Dönüşçüler Günü öncesinde Adıgey başkanı diasporadan geri dönüş yapan yurttaşlar, geri dönüşçülere anavatanlarında adaptasyon konusunda yardımcı olan sivil örgüt liderleri ile bir araya geldi.

Kısa süre önce Suriye’den geri dönüş yapmış olan Adıgelerin çoğunluğu kendilerine ev verilen köylere yerleştirildi. Şu anda Adıgeyde binbeşyüzden fazla geri dönüşçü yaşıyor, bunların yaklaşık 600’ü son iki yılda gelen Suriyeli geri dönüşçüler.

Geri dönüşçülerin bazıları evlerini inşa etmeye başladı. Sponsorlar yardımıyla Panahes köyünde 13 ev yapıldı, Mafehablede de ev inşası için 89 hektar arsa ayrıldı.

Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov ile yapılan görüşmede Geri Dönüşçüler Adaptasyon Evi sivil örgütü Başkanı Abdullah Hızel ‘ Bizlerle düzenli olarak görüşüyor, konuşuyorsunuz. Ülke yönetiminin bizi destekliyor olması, problemlerimizle ilgileniyor ve çözümü için gayret ediyor olmasından ötürü çok memnunuz’ dedi.

Thakuşinov ile yapılan görüşmede diasporadan dönenlerin temsilcileri şu anda çok ciddi problemlerinin bulunmadığını ifade ettiler.

Geri dönüşçülerin çocukları anaokulllarına ve okullara yerleştirildi, 96 genç delikanlı ve kız yüksek eğitim kurumlarında, geri dönüşçülerin hemen hepsi de iş buldu ve çalışıyor.

Geri Dönüşçüler Günü takvimde 1998’de Kosova’dan Adıgelerin toplu olarak Adıgey’e yerleştirilmelerinin ardından yer almaya başladı. Geri Dönüşçüler Günü her yıl 1 Ağustosta kutlanıyor.

About the Author

Admin-D

Admin-D

Related Posts

More From This Category

Leave a Reply