ÇVDD Almaya’da Düzenlenen Çerkes Kültür Buluşmasında Tanıtıldı

ÇVDD Almaya’da Düzenlenen Çerkes Kültür Buluşmasında Tanıtıldı

 

Çerkeslerin Vatana Dönüş Derneği(ÇVDD) adına Dernek başkanı Dr.Stashu Orfan Shoukar ve yönetim kurulu üyesi Touk Yahia 25-27 Mart 2016 tarihinde Münih, Almanya’da düzenlenen Çerkes-Avrupa Kültür toplantısına katıldılar ve derneğin tanıtımını yaptılar.

 

Almanya’daki Çerkes Dernekleri Federasyonu başkanı Faruk Tamzouk, Berlin, Munih, Colin Çerkes dernekleri başkanları yanı sıra Hollanda’dan Fatih Recep ve vatandaki “Rodina” derneğinden Bay Valadia  da katılımcılar arasındaydı. Aynı zamanda Maykop, Adıge Cumhuriyetinden Bışte(Biştov) Azamet ve Psıblen Murat konuk sanatçılardı bu etkinlikte.

 

Dr. Stashu Orfan Çerkesçe olarak dernek tanıtımı konuşmasını yaptı ve derneğin vizyonu, misyonunu, amaçlarını ve kurulduğu günden bugüne çalışmalarını anlattı, Faruk Tamzouk ise bu anlatımın Almanca tercümesini yaptı.

 

Dr. Orfan kısaca yapılan işleri, planlanan aktiviteleri, ve vatana dönüş yapan Çerkeslere nasıl katkıda bulunacaklarını anlattı ve aynı zamanda Derneğin ilk kuruluş yılında vatan dönüş yapmış kişilerin kendi işletmelerini kurmalarına destek sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği “Small business” – Küçük işletmeler destekleyen projeye de vurgu yaptı. Ve 2016 yılı için planlanan küçük ölçekli projelerden bahsetti.

 

Ek olarak Suriye iç savaşı sonrasında yetim kalan çocuklar için yapılan yardımları ve onların evlat edinilmesi konusunda ki çalışmalarını da anlattı. Konuşmasının devamında Dünya’nın neresinde yaşıyor olursa olsun Çerkeslerin, Çerkes kültürünün ve dilinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için birlikte iş yapılmasının önemine de değindi…

 

Bu buluşma gayet başarılı geçti ve Almanya’daki Çerkes topluluklarıyla ilerde daha büyük organizasyonlar yapmak adına güzel ikili ilişkiler kuruldu.

Son olarak Dr. Faydi Barsbay ve Sybay Taloustana’ya bu başarılı toplantı için yaptıkları nihai yardım ve destek için ÇVDD dernek olarak teşekkürlerini sunar.

 

About the Author

Admin-D

Admin-D

Related Posts

More From This Category