YAMAN ARTIK ÇERKESYA’DA…

Suriye’de iç savaş başlayınca ailesi ve bazı akrabalarıyla birlikte Türkiye’ye/Reyhanlı’ya sığınmıştı Yaman.

 

Hemen herşeylerini kaybetmişlerdi. Ama Reyhanlı’ya sığınan yüzlerce Suriye Çerkesine kucak açan, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Reyhanlı Çerkesleri ve Çerkes Derneği-Adiğe Khase sayesinde biraz olsun yaralarını sarabildiler.

Üniversiteye gitmek, yeni bir yaşam kurmak istiyordu Yaman. Suriye’de sürgündü, ama Türkiye de farklı değildi…Doğrusu, başka bir diaspora ülkesinde değil; vatanında yeni bir başlangıç yapmaktı. Çerkesya’ya/Maykop’a dönmeye; vatanında üniversite eğitimi almaya karar verdi.

Pasaport, vize almak kolay olmadı. Ama yılmadı Yaman. Ve anavatana daha önce dönenlerle ilgili olumlu/olumsuz söylemlerden etkilenmedi. Valizini topladı ve 1 Kasım’da vatanına döndü…

Henüz 18 yaşında. Çerkesya’da herşey istediği gibi olmayabilir. Alışması zaman alabilir, ama cesur bir adım attı, gençlere örnek oldu Yaman.

Gerek karar alma sürecinde ve gerekse uçağa bindiği güne kadar, maddi manevi destek olan, 3 yıldır her ihtiyaçlarına koşan, başta Reyhanlı Çerkes Derneği-Adıge Khase Başkanı Pihava Uğur’a; vize ve yolculuk işlemlerinde hiçbir desteği esirgemeyen, Maykop’ta da ihtiyaç hissettiği her konuda, her zaman yardıma hazır olacaklarını söyleyen Kaf Fed Başkanı Yaşar Aslankaya’ya binlerce teşekkür ederiz.

Yolun açık olsun Yaman. Çok yakında Maykop’ta buluşmak dileğiyle…

ÇY-Haber Merkezi
http://cerkesyayurtseverleri.com/single.php?url=yaman-artik-cerkesya-da

About the Author

Admin-D

Admin-D

Related Posts

More From This Category