Aslan Beşto: “Dünyadaki her Çerkes, Çerkeslerin Vatana Geri Dönüş Organizasyonun bir üyesi olabilir”

Uluslararası Geri Dönüşçülere Destek Derneği kuruldu

24.7.2014 – 6:38
Kavkazki Uzel,AjansKafkas
Geri dönüşçülere destek için Kanada’da uluslararası Çerkes örgütünün çalışmalara başladığı, yeni organizasyonun yönetim kurulu üyesi Kabardey Kongresi sivil hareketi (Nalçik) Başkanı Aslan Beşto tarafından açıklandı. Beşto, yeni organizasyonun sadece insani yardım anlamında çalışmalarda bulunacağını ifade etti.

Beşto’nun ifadesine göre, organizasyonun kurulması fikri Çerkes diasporası mensuplarına ait.

 

Kabardey Kongresi Başkanı Beşto “ Suriye’den vatanına dönen Çerkeslerin karşılaştıkları zorluk ve problemleri analiz eden inisiyatif grup, organizasyonun çalışma prensiplerini hazırladı. Bu yeni organizasyon, sadece geri dönüş konusu ile ilgilenecek olan ilk uluslararası Çerkes örgütü. Hiç bir politika, anlaşmazlık, eylem yok, sadece insani anlamda çalışmalar yürütecek. Bu öncelikli olarak anavatana dönüş sürecinde finansal ve  hukuki destek sağlama şeklinde olacak” dedi.

 

Uluslararası geri dönüş Çerkes örgütünün çalışmaları, uluslararası ve Rusya yasaması uzmanlarının, hukukçularının geri dönüşçülerin konut edinme ve yeni şartlara adaptasyonu konusunda destek yönünde olacak.

 

Beşto “ Yeni örgüt Kanada’da resmen kuruldu, ancak bu örgütün üyeleri yaşadığı ülkeye bağlı olmaksızın, Çerkeslerin tarihi vatanlarına dönüşlerinde yardım etmeyi isteyen ve edebilecek olan dünyadaki her Çerkes olabilir” dedi.

 

Geri dönüş örgütü yönetim kurulunda şu isimler yer aldı: İrfan Sokar-Staş ( yönetim kurulu başkanı Kanada), Amer Dahkan (Kanada), Nur Barsbay (ABD), Div Ket (Kabardey-Balkar), Ali Bgan (Adıgey, İsrail), Aslan Beşto (Kabardey-Balkar), Tina Abdzah (İsveç), Nart Bakir (Birleşik Arap Emirlikleri), Yahya Hacbioko ( Ürdün, Suriye), Nart Hahu (Türkiye).

 

Bu yeni örgüt, resmi olarak tüm dünyadaki Çerkeslerle çalışacağını açıklamış olan ikinci uluslararası Çerkes örgütü. İlk örgüt bilindiği gibi faaliyetlerini Dünya Çerkes Birliği adı altında yürüten organizasyon olarak biliniyor.

 

http://ajanskafkas.com/haber,30616,uluslararasi_geri_d_oumln_uumls_ccedil_uumllere_de.htm

 

About the Author

Admin-D

Admin-D

Related Posts

More From This Category